Zasilanie energią elektryczną gospodarki narodowej zwanej gospodarką

Przez elektryczność w gospodarce należy rozumieć wszystkich, zbiorowych i indywidualnych, dostawców i odbiorców energii elektrycznej oraz sieci przesyłowe energii elektrycznej. Najczęściej energią źródłową dla powstania energii elektrycznej jest:

Wirujące pole magnetyczne. Tą metodą wytwarzana jest energia elektryczna przez generatory, prądnice, dynama, itp. których części obrotowe z polem magnetycznym napędzane są turbinami lub innymi urządzeniami obrotowymi (np. silnik spalinowy, koło rowerowe, itp.).
- Dominującymi w gospodarce źródłami energii elektrycznej są generatory napędzane turbinami najczęściej na przegrzaną parę wodną. Przegrzaną parę wodną otrzymujemy przez podgrzewanie wody spalając węgiel, gaz, itd. albo ciepłem powstającym przy reakcji jądrowej (elektrownie atomowe).
- Zdarzają się w gospodarce, tam gdzie sa sprzyjające warunki hydrologiczne, generatory napędzane turbinami wodnymi. Ten sposób wytwarzania energii elektrycznej w naszych warunkach hydrologicznych ma ograniczone możliwości.
- Od końcówki dwudziestego wieku nastąpił dość szybki rozwój generatorów napędzanych turbinami wiatrowymi potocznie nazywanymi elektrowniami wiatrowymi. Ten sposób wytwarzania energii elektrycznej należy do grupy źródeł niestabilnych gdyż ilość wytwarzanej energii elektrycznej zależy od prędkości wiatru a jeżeli prędkość wiatru jest mniejsza od minimalnej albo większa od maksymalnej dla określonego typu turbiny wiatrowej, energia elektryczna nie jest wytwarzana. Budowa i eksploatacja takich elektrowni jest rynkowo opłacalna jeżeli nie jest dofinansowywana, czyli budowane są w miejscach o nominalnej prędkości wiatru dla określonej elektrowni wiatrowej oraz taki wiatr wieje przez większość roku.
- Wielce dyskusyjne jest wykorzystywanie gazu powstałego w procesach biochemicznych do zasilania urządzeń napędzających generatory. Najważniejsze problemy to środowiskowe. Mają sens takie instalacje jeżeli oddalone od zabudowań mieszkalnych i wykorzystują biomasę z okolic bez niebezpiecznego transportu drogami publicznymi o dużym natężeniu ruchu. Istotne też jest ażeby takie inwestycje były opłacalne rynkowo a nie poprzez dopłaty. Należy bardzo przemyśleć budowę takich urządzeń jeżeli okres zwrotu nakładów (w tym ewentualnych odsetek od kredytu) stanowi 50% lub więcej okresu żywotności takiej instalacji.

Energia świetlna. W gospodarce kraju jedynym źródłem jest słońce. W naszych warunkach geograficzno-klimatycznych uzyskiwana energia elektryczna ma znikome znaczenie aczkolwiek niewielkie nieruchomości mogą czerpać pewne korzyści, jeżeli montaż urządzeń przetwarzających energię świetlną na elektryczną będzie ekonomicznie opłacalny. Przez opłacalność należy rozumieć:
- okres spłacania się inwestycji krótszy od okresu spadku wydajności urządzeń przetwarzających energię świetlną na elektryczną o np. max. 10%,
- okres zarabiania na urządzeniach przetwarzających energię świetlną na elektryczną to okres od końca spłaty nakładów do momentu takiego spadku wydajności, że dalsza eksploatacja nie zaspakaja potrzeb.
Koszt inwestycji zawierający ewentualne odsetki od kredytu.

Na dzień dzisiejszy mamy co nieco wypaczony system finansowania montażu i eksploatacji urządzeń przetwarzających energię świetlną na elektryczną. Nie jest najlepszym rozwiązaniem dofinansowywanie inwestorów. Wydaje się, że efektywniej jest finansować badania naukowe, których wynikiem będą tanie i długowieczne urządzenia przetwarzające energię świetlną na elektryczną i tylko takie będą rynkowo opłacalne.

Reakcja chemiczna. Energia elektryczna wytwarzana przez baterie lub magazynowana w akumulatorach. W krajowym systemie elektroenergetycznym ma udział zerowy natomiast w gospodarce jako całość ma znaczenie chociażby poprzez masowe stosowanie: w różnych maszynach jeżdżących, pływających i latających, w urządzeniach elektronicznych, itd.

Na zakończenie tego krótkiego przeglądu źródeł energii elektrycznej w gospodarce kilka uwag na podstawie tego co aktualnie w gospodarce się dzieje. Są dwa niebezpieczne trendy związane z opłacalnością budowy źródeł energii elektrycznej a szczególnie tzw. odnawialne źródła energii.  Pierwszy trend to dopłaty, subwencje do budowy tzw. odnawialnych źródeł energii co nie mobilizuje przemysłu do wytwarzania urządzeń tanich i długowiecznych. Drugi trend to wykorzystywanie dwutlenku węgla do podnoszenia cen energii elektrycznej tak wysoko aż energia z tzw. źródeł odnawialnych będzie opłacalna. Takie podejście spowoduje obniżenie stopy życiowej i utratę rynków na świecie z powodu nie konkurencyjnych cen produktów. Zamiast łożyć maksymalnie duże kwoty na badania naukowe staramy się je zastąpić metodami administracyjnymi.